Asset Publisher Asset Publisher

Oferta edukacyjna terminarz

Edukacja przyrodniczo – leśna wśród mieszkańców, a w szczególności dzieci i młodzieży szkolnej jest istotnym elementem realizowanym w ramach działalności Nadleśnictwa Krosno. Pracownicy Nadleśnictwa Krosno organizują spotkania w placówkach edukacyjnych (szkołach i przedszkolach), a także angażują się w przygotowanie stoisk edukacyjnych na różnych imprezach plenerowych promując tym samym pracę leśnika jak i samo Nadleśnictwo Krosno.

Teren Nadleśnictwa Krosno obfituje w liczne walory przyrodnicze, pozwalające na poszerzanie wiedzy z ochrony lasu, hodowli lasu, urządzania lasu, czy użytkowania lasu jak i jego funkcjonowania. Bardzo często prowadzone są lekcje terenowe, na których leśnicy opowiadają o zagadnieniach związanych z naszą przyrodą, wzbogacając pogadankę o żywe przykłady.

Działalność edukacyjna prowadzona jest również poprzez organizowanie spotkań z dziećmi w szkołach i przedszkolach, gdzie w formie zabawy oraz konkursów realizowane są różne programy edukacyjne. Warto zaznaczyć, że w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Krosno (w całości lub częściowo) znajduje się 5 gmin.

 

Zachęcamy serdecznie do aktywnego wypoczynku w lesie. Na turystów czekają przygotowane w najatrakcyjniejszych miejscach Miejsca Postoju Pojazdów, a na ich terenie stoły i ławki dla wygody odwiedzających. Można w tym miejscu pozostawić auto i już bez zbędnego balastu udać się w dalszą wędrówkę pieszo lub rowerem- można również bez większego wysiłku nazbierać grzybów. W miejscach tych można również odpocząć lub urządzić piknik w pięknej, leśnej scenerii. Wyznaczane są specjalne miejsca w których  można rozpalić ognisko czy przyrządzić posiłek na grillu (oczywiście po uzyskaniu wcześniejszej zgody Nadleśniczego Nadleśnictwa Krosno). Nie zapomnieliśmy również o miłośnikach sportów wodnych. Na kajakarzy korzystających z uroków rzeki Pliszka czeka „Przystań Kokoszka” położona na terenie leśnictwa Rzeczyca.

 Nasza obecność w lesie to przede wszystkim ucieczka od hałasu i zanieczyszczenia powietrza. Gorąco zachęcamy do korzystania z uroków lasu, a ewentualne zajęcia edukacyjne prosimy rezerwować i umawiać z osobą odpowiedzialną za prowadzenie edukacji leśnej w Nadleśnictwie Krosno, Panią Magdaleną Marjańską -Oleksiejuk dostępna pod numerem telefonu 606 636 582


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Retencja lekarstwem na suszę

Retencja lekarstwem na suszę

 

 

Retencja lekarstwem na suszę

W roku 2013 oraz 2015 na terenie Nadleśnictwa Krosno wybudowanych zostało 30 obiektów mających na celu gromadzenie wody na terenach leśnych. Inwestycja ta realizowana została pod nazwą: „Zwiększanie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie powodzi i suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych” wpisanego na listę projektów  indywidualnych dla Programu Infrastruktura i Środowisko 2007-2013”.  W pierwszym etapie inwestycji wybudowanych zostało 20 obiektów, a w drugim po przedłużeniu projektu kolejnych 10.

Wszystkie obiekty mają gromadzić 200 tys m3 wody. Od chwili zakończenia budowy nastąpił gwałtowny i pozytywny proces zmian środowiskowych w obrębie zbiorników retencyjnych. Zaczęły pojawiać się gatunki roślin rzadkich, które wcześniej nie występowały na tym terenie lub zanikły wiele lat temu takie jak wełnianka pochwowata, knieć błotna, czy bagno zwyczajne. Miejsca te przyciągają również gatunki zwierząt, które są nierozerwalnie związane z terenami wodno- błotnymi. Gatunkami takimi są żurawie, kaczki krzyżówki, czy bobry. Te ostatnie czują się nadzwyczaj dobrze w niektórych obiektach i swoją działalnością wyrządzają pewne szkody w drzewostanach sąsiednich. Należy jednak pamiętać, że ich obecność i działalność  w znacznym stopniu przyczynia się do poprawy stosunków wodnych na naszych terenach.

Poprzez realizację tego projektu przez Nadleśnictwo Krosno odtworzono dawny sposób użytkowania terenu odbudowując zniszczone  obiekty. Ustabilizowało warunki wodne w zasięgu oddziaływania prowadzonej inwestycji. Spowolniono odpływ powierzchniowy wód w zlewni rzeki Biała, Pliszka oraz Odra. Powstały płytkie rozlewiska, które stanowią habitaty rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Częściowo odtworzono warunki wodne  w starym korycie rzeki Pliszki. Wiele gatunków owadów, płazów, gadów, ptaków oraz ssaków zdobyło nowe miejsca rozwoju i rozrodu.  Podniesiono witalność i produktywność siedlisk leśnych w rejonie wykonanej retencji.