Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Zasoby leśne

Zasoby leśne

Na terenach Nadleśnictwa Krosno przeważają siedliska borowe z dominacją sosny.

Główne zbiorowiska leśne:
 
 
Gatunki lasotwórcze Nadleśnictwa Krosno:
W zasięgu naturalnego występowania znajdują się: sosna zwyczajna, buk zwyczajny, brzoza brodawkowata i omszona, dąb szypułkowy i bezszypułkowy, grab zwyczajny, jarząb brekinia, jesion wyniosły, klon polny i zwyczajny, lipa drobnolistna, olsza czarna, wiąz górski, szypułkowy i polny, topola osika.
Nadleśnictwo znajduje się poza naturalnym zasięgiem świerka.
 
W Nadleśnictwie przeważają drzewostany jednogatunkowe (63,50%), przy czym drzewostany w wieku 41-80 lat stanowią aż 36,73%. Przeważają tu zdecydowanie monokultury sosnowe.  
Drzewostany dwugatunkowe stanowią 22,76% udziału, w tym zarówno w wieku do 40 lat, jak i w przedziale 40-80 lat stanowią po ok. 10%.W drzewostanach młodszych, w wieku do 40 lat, można zauważyć  3% udział drzewostanów o znacznym zróżnicowaniu gatunkowym (cztery i więcej gatunków w składzie). Jest to tendencja rosnąca (drzewostany powyżej 80 lat – 0,47%), co jest wyrazem powojennej pracy leśników.