Wydawca treści Wydawca treści

Lasy nadleśnictwa

Lasy Nadleśnictwa Krosno położone są w III Krainie Przyrodniczo-Leśnej w Dzielnicy Pojezierza Lubuskiego, w Mezoregionie Ziemi Lubuskiej. Teren Nadleśnictwa Krosno charakteryzuje się dużą lesistością wynosząca 72% (jedną z najwyższych w kraju). Północną granicę Nadleśnictwa stanowi rzeka Pliszka wraz z jeziorami Ratno i Wielicko. Południową granicę stanowi rzeka Odra. W południowej części znajdują się też liczne stawy i jeziora między innymi: jeziora Głębokie, Moczydło i Trzebiechowskie.

Lesistość Nadleśnictwa w porównaniu do lesistości Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (48,9%) jest znaczna i wynosi 72%.
 
Zbiorowiska leśne występujące na terenach leśnych Nadleśnictwa:
  • bory sosnowe,
  • bory mieszane,
  • lasy bukowe,
  • grądy,
  • dąbrowy,
  • łęgi.
 
Na terenie Nadleśnictwa Krosno w zasięgu naturalnego występowania znajdują się: sosna zwyczajna, buk zwyczajny, brzoza brodawkowata i omszona, dąb szypułkowy i bezszypułkowy, grab zwyczajny, jarząb brekinia, jesion wyniosły, klon polny i zwyczajny, lipa drobnolistna, olsza czarna, wiąz górski, szypułkowy i polny, topola osika.
Nadleśnictwo znajduje się poza naturalnym zasięgiem świerka.
 
Drzewostany nadleśnictwa są dobrze udostępnione dla turystów poprzez sieć dróg leśnych po których można się poruszać pieszo lub rowerem. (Pojazdami mechanicznymi, można poruszać się po drogach publicznych lub oznakowanych drogach udostępnionych dla ruchu pojazdów).

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Retencja lekarstwem na suszę

Retencja lekarstwem na suszę

 

 

Retencja lekarstwem na suszę

W roku 2013 oraz 2015 na terenie Nadleśnictwa Krosno wybudowanych zostało 30 obiektów mających na celu gromadzenie wody na terenach leśnych. Inwestycja ta realizowana została pod nazwą: „Zwiększanie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie powodzi i suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych” wpisanego na listę projektów  indywidualnych dla Programu Infrastruktura i Środowisko 2007-2013”.  W pierwszym etapie inwestycji wybudowanych zostało 20 obiektów, a w drugim po przedłużeniu projektu kolejnych 10.

Wszystkie obiekty mają gromadzić 200 tys m3 wody. Od chwili zakończenia budowy nastąpił gwałtowny i pozytywny proces zmian środowiskowych w obrębie zbiorników retencyjnych. Zaczęły pojawiać się gatunki roślin rzadkich, które wcześniej nie występowały na tym terenie lub zanikły wiele lat temu takie jak wełnianka pochwowata, knieć błotna, czy bagno zwyczajne. Miejsca te przyciągają również gatunki zwierząt, które są nierozerwalnie związane z terenami wodno- błotnymi. Gatunkami takimi są żurawie, kaczki krzyżówki, czy bobry. Te ostatnie czują się nadzwyczaj dobrze w niektórych obiektach i swoją działalnością wyrządzają pewne szkody w drzewostanach sąsiednich. Należy jednak pamiętać, że ich obecność i działalność  w znacznym stopniu przyczynia się do poprawy stosunków wodnych na naszych terenach.

Poprzez realizację tego projektu przez Nadleśnictwo Krosno odtworzono dawny sposób użytkowania terenu odbudowując zniszczone  obiekty. Ustabilizowało warunki wodne w zasięgu oddziaływania prowadzonej inwestycji. Spowolniono odpływ powierzchniowy wód w zlewni rzeki Biała, Pliszka oraz Odra. Powstały płytkie rozlewiska, które stanowią habitaty rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Częściowo odtworzono warunki wodne  w starym korycie rzeki Pliszki. Wiele gatunków owadów, płazów, gadów, ptaków oraz ssaków zdobyło nowe miejsca rozwoju i rozrodu.  Podniesiono witalność i produktywność siedlisk leśnych w rejonie wykonanej retencji.