Wydawca treści Wydawca treści

Lasy regionu

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe zarządza gruntami leśnymi na terenie obejmującym cały obszar Polski.

W celu usprawnienia systemu zarządzania obszar ten zostały podzielony na siedemnaście regionów do administrowania którymi, powołano regionalne dyrekcje.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze obejmuje swym zasięgiem lasy położone przede wszystkim na terenie województwa lubuskiego i tylko w niewielkim stopniu (ok. 5%) na terenie ościennych województw – wielkopolskiego (4,91%)  i dolnośląskiego (0,20%). Powierzchnia RDLP w Zielonej Górze, wynosi 453 462 ha (stan na koniec 2014r.), z tego 438 246 ha to powierzchnia leśna. Tylko  15 tys. ha stanowi powierzchnię nieleśną, tj. grunty rolne, wody, nieużytki, tereny osiedlowe i komunikacyjne.


Według danych na rok 2014 r. przeciętny zapas drewna na 1 ha wynosi 234 m3,  a przeciętny wiek lasów w RDLP w Zielonej Górze sięga 56 lat.

Zasięg terytorialny wynoszący 8,8 tys. km² powoduje znaczne zróżnicowanie przestrzenne i przyrodnicze kompleksów leśnych. Lesistość RDLP w Zielonej Górze wynosi blisko 50%. Lesistość w regionie waha się od 28% w Nadleśnictwie Szprotawa, aż do 76% w Nadleśnictwie Żagań i 74% w Nadleśnictwie Bytnica. Największe zwarte obszary leśne występują w południowo-zachodniej części RDLP - są to Bory Dolnośląskie oraz w północno-zachodniej części – Puszcza Rzepińska.

Wg. regionalizacji przyrodniczo - leśnej Polski lasy RDLP w Zielonej Górze swoim zasięgiem obejmują obszar dwóch krain: Wielkopolsko - Pomorskiej (III) i Śląskiej (V) . Zróżnicowanie geograficzne, klimatyczne i glebowe powoduje, iż w zasięgu RDLP w Zielonej Górze występują wszystkie typy siedliskowe lasu charakterystyczne dla terenów nizinnych.

Ryc. Zasięgi nadleśnictw RDLP w Zielonej Górze na tle numerycznego modelu pokrycia terenu.

Lesistość RDLP w Zielonej Górze wynosi blisko 50%. Jest to region o najwyższej lesistości w Polsce.

W strukturze lasów RDLP dominują gatunki iglaste, które stanowią 88,2% powierzchni wszystkich drzewostanów. Gatunki liściaste zajmują natomiast 11,8% powierzchni. Do głównych gatunków lasotwórczych należą: sosna – 87,5%, świerk – 0,6%, dąb, jesion, klon - razem 5,1%, brzoza i grab – 3,5%, olsza – 2,4%, buk – 0,7%, osika, topola, lipa i wierzba – razem 0,2%. W lasach sporadycznie spotkać można także szereg innych gatunków drzew i krzewów stanowiących cenne biocenotycznie domieszki.

 

Na terenie RDLP w Zielonej Górze 32% powierzchni lasów zostało zaliczonych do przynajmniej jednej z kategorii lasów ochronnych.

Teren działania RDLP w Zielonej Górze należy do obszarów kraju o nieznacznym stopniu uprzemysłowienia. Znajduje się tu niewiele zakładów przemysłowych, których oddziaływanie na środowisko mogłoby prowadzić do osłabienia kondycji drzewostanów.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zasługujące na ochronę pozostałości ekosystemów, mających znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej - naturalne zbiorniki wodne, śródpolne i śródleśne „oczka wodne”, kępy drzew i krzewów, bagna, torfowiska, wydmy, płaty nieużytkowanej roślinności, starorzecza, wychodnie skalne, skarpy, kamieńce, siedliska przyrodnicze oraz stanowiska rzadkich lub chronionych gatunków roślin, zwierząt i grzybów, ich ostoje oraz miejsca rozmnażania lub miejsca sezonowego przebywania.

Na terenie Nadleśnictwa Krosno wg stanu na 01.01.2002 r. istniało 9 użytków ekologicznych o łącznej powierzchni 29,94 ha. W wyniku przeprowadzonych korekt łączenia starych użytków i dodania nowych, pozostało 7 użytków ekologicznych o znacznie większej łącznej powierzchni 50,19 ha. Połączono 4 poprzednie użytki: Małe Gądkowskie Bagno i Gądkowskie Bagno I, II, III w jeden użytek o nazwie Wielkie i Małe Gądkowskie Bagna oraz utworzono 2 nowe użytki: Ratnowskie Bagno i Żurawie Bagna . Obecnie istnieje 14 użytków ekologicznych – ósmy użytek: Bagna Jeziora Moczydło został utworzony decyzją rady gminy Krosno z 24.08.2006 r. Kolejne dwie ostoje: Stawy nad Pliszką oraz Leśna Ostoja utworzono w 2007 r. W następnym roku powstała Ostoja Skórzyn na powierzchni o charakterze nieleśnym 6,01 ha. W 2009 r. usankcjonowano istnienie Uroczyska Radomicko oraz Uroczysk Rzeki Pliszki. Najmłodszym z użytków jest Diabelski Staw koło Radomicka o pow. Leśnej 2,41 ha. 
 
Powierzchnia całkowita 14 użytków wynosi 112,16 ha:
  • "Ratnowskie Bagno" pow 13,25 ha, 
  • "Żurawie Bagno" pow 6,93 ha
  • "Zalew" pow 16,39 ha, 
  • "Małe Trzciny" pow 2,58 ha, 
  • "Duże Trzciny" pow 2,56 ha, 
  • "Wielkie i Małe Gądkowskie Bagno" pow 7,22 ha, 
  • "Orle Bagno" pow 1,28 ha, 
  • "Bagna Jeziora Moczydło" pow 6,55 ha, 
  • "Stawy nad Pliszką" pow 3,31 ha, 
  • "Leśna Ostoja" pow 5,74 ha, 
  • "Ostoja Skórzyn" pow 0,73 ha,
  • "Uroczysko Radomicko" pow 6,01 ha,
  • "Uroczyska Rzeki Pliszka" pow 15,24 ha,
  • "Diabelski staw koło Radomicka" pow. 24,53