Wydawca treści Wydawca treści

Obiekty edukacyjne

Działalność edukacyjna w Nadleśnictwie Krosno prowadzona jest głównie na bazie ścieżki przyrodniczo-leśnej „Osiecznica” w skład której wchodzi Izba Przyrodnicza zlokalizowana na terenie siedziby nadleśnictwa. Uzupełnieniem działań edukacyjnych prowadzonych na ścieżce, są spotkania pracowników Nadleśnictwa z dziećmi i młodzieżą w szkołach.

Ważnym elementem działalności edukacyjnej jest udział nadleśnictwa w imprezach organizowanych przez samorządy lokalne. Daje to możliwość zapoznania z działalnością Lasów Państwowych jednorazowo dużej grupy osób w różnym przedziale wiekowym. Poza tym, Nadleśnictwo czynnie uczestniczy w przedsięwzięciach edukacyjnych organizowanych na terenie Powiatu Krośnieńskiego – „Bezpieczne Gimnazjum", „Święto Radości", prezentacja służb mundurowych (Policja, Straż Pożarna, Straż Graniczna, Straż Leśna) dla uczniów gimnazjum.
Nadleśnictwo Krosno przykłada bardzo dużą uwagę na współpracę z innymi podmiotami z terenu swojej działalności – szczególnie dotyczy to służb mundurowych - w celu podejmowania wspólnych akcji propagandowo – edukacyjnych.
 
Ścieżki dydaktyczne
W Nadleśnictwie Krosno usytuowana jest ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza „Osiecznica".
Głównymi celami jakie ma spełniać utworzona ścieżka są:
  • umożliwienie obserwacji gatunków roślin i zwierząt w ich naturalnym środowisku,
  • wskazanie na problemy ochrony środowiska naturalnego ze szczególnym uwzględnieniem ochrony lasu,
  • kształtowanie właściwej postawy wobec przyrody.
 
Ścieżka posiada dwa warianty trasy: 
Dłuższa około 6 km przebiega przez stawy Gospodarstwa Rybackiego „Karp" w Osiecznicy; główną atrakcją tej trasy jest możliwość zaobserwowania bielików, kormoranów, czapli oraz innych ptaków związanych ze środowiskiem wodnym; trasa ta przeznaczona jest głównie dla młodzieży oraz osób dorosłych.
Podstawowa o długości 4,2 km rozpoczyna się podobnie jak wariant dłuższy w parku Gospodarstwa Rybackiego „Karp" gdzie uwagę zwracają dęby rosnące w parku okalającym zabudowania gospodarstwa, w tym trzy pomniki przyrody. Ścieżka prowadzi przez bogactwo siedlisk leśnych od borów po olsy, by zakończyć się (jak wariant dłuższy) nad malowniczo położonym śródleśnym jeziorem „Moczydło" - możliwość zorganizowania ogniska na zakończenie wycieczki pod warunkiem wcześniejszego zgłoszenia i uzyskaniu zgody nadleśnictwa. Po drodze zapoznajemy się z pracą leśników na prawdziwych eksponatach jakimi są las oraz urządzenia służące do prowadzenia gospodarki leśnej i łowieckiej. Uzupełnieniem tych „naturalnych" eksponatów, są tablice informacyjne rozstawione na całej długości ścieżki przy których można chwilkę odpocząć na estetycznie wykonanych ławkach.
Przy odrobinie szczęścia popartego cichym przemierzaniem ścieżki, można tu zaobserwować jelenie, sarny, dziki oraz liczne gatunki ptaków. Trasa ścieżki przebiega obok siedziby nadleśnictwa gdzie na zwiedzających czeka atrakcja w postaci Izby Edukacyjnej, w której zebrane są eksponaty w postaci gablot obrazujących siedliska leśne, szkodniki pierwotne, wtórne i techniczne drzew leśnych, motyle lasów itp. Główną atrakcją izby są eksponaty zwierząt występujących na terenie nadleśnictwa w tym ptaków drapieżnych z bielikiem na czele. Zainteresowani, mogą tu również skorzystać z bogatej filmoteki leśnej.

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Organizacja nadleśnictwa

Organizacja nadleśnictwa

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze, która prowadzi nadzór i koordynuje działania podległych jednostek.

 
Nadleśnictwo dzieli się na 11 leśnictw.
 
Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.
 
Zastępca nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych oraz nadzoruje działalność ośrodka hodowli zwierzyny.
 
Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i  ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu, a także przygotowuje i obsługuje merytorycznie narady nadleśniczego z kierownikami działów i leśniczymi.
 
Leśnictwa są podstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy.
 
Stanowisko do spraw kontroli zajmowane jest w nadleśnictwie przez inżyniera nadzoru. Inżynier nadzoru kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracuje z zastępcą nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag i propozycji.
 
Główny księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną, dokumentów finansowo-księgowych. Główny księgowy kieruje działem finansowo-księgowym.
 
Dział Administracyjno-Gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planem remontów w zakresie infrastruktury. Działem tym kieruje kierownik administracyjno-gospodarczy.
 
Stanowisko do spraw pracowniczych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w nadleśnictwie.
 
Stanowisko do spraw ochrony informacji niejawnych także podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Do zadań pracownika należy prowadzenie i nadzorowanie spraw gospodarczo-obronnych, obrony cywilnej, kancelarii tajnej w nadleśnictwie oraz spraw związanych z ochroną tajemnicy państwowej.
 
Stanowisko do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Do zadań pracownika należy koordynacja całokształtu spraw związanych z przestrzeganiem przepisów i zasad bhp w nadleśnictwie, analizowanie przyczyn wypadków przy pracy i skutków chorób zawodowych, a także stanu zdrowotnego załogi, organizowanie badań, szczepień i innej działalności profilaktycznej oraz podejmowanie środków zaradczych w tym zakresie.
 
Stanowisko do spraw edukacji i promocji podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Do zadań pracownika należą: prowadzenie zajęć edukacyjnych, kontakt z mediami.
 
Posterunek Straży Leśnej jest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje Komendant, podległy bezpośrednio nadleśniczemu. Skład osobowy posterunku stanowi komendant oraz strażnik.