Wydawca treści Wydawca treści

Położenie

Nadleśnictwo Krosno położone jest na krańcach pełnej uroku i urzekającej pięknem Puszczy Rzepińskiej, na północny-zachód od Krosna Odrzańskiego, pomiędzy miejscowościami Maszewo, Cybinka, Bytnica.

Powierzchnia Nadleśnictwa wynosi  21 428 ha na terenie gmin: Krosno Odrzańskie, Maszewo, Bytnica, Torzym, Łagów, Cybinka. Naturalną granicę naszego Nadleśnictwa od północy stanowi rzeka Pliszka, a od południa rzeka Odra. Graniczymy z czterema nadleśnictwami. Torzymiem od północy, Bytnicą od wschodu, Brzózką od południa i Cybinką od zachodu. 
 
 
Sieć dróg publicznych jest w tym rejonie dobrze rozwinięta. Przez obszar terytorialnego zasięgu nadleśnictwa biegną następujące ważniejsze drogi:
  • droga krajowa nr 29 - Zielona Góra - Słubice
  • droga wojewódzka nr 138 - Gubin - Torzym
 
Przez teren Nadleśnictwa Krosno przebiega dwutorowa zelektryfikowana linia kolejowa Wrocław – Szczecin. Jest to linia o państwowym znaczeniu, z ruchem pasażerskim i towarowym.
 
Poza wymienionymi dwoma głównymi drogami przez kompleksy leśne przebiega szereg dróg publicznych o nawierzchni asfaltowej lub gruntowej.
 


Wyświetl większą mapę


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Zasoby leśne

Zasoby leśne

Na terenach Nadleśnictwa Krosno przeważają siedliska borowe z dominacją sosny.

Główne zbiorowiska leśne:
 
 
Gatunki lasotwórcze Nadleśnictwa Krosno:
W zasięgu naturalnego występowania znajdują się: sosna zwyczajna, buk zwyczajny, brzoza brodawkowata i omszona, dąb szypułkowy i bezszypułkowy, grab zwyczajny, jarząb brekinia, jesion wyniosły, klon polny i zwyczajny, lipa drobnolistna, olsza czarna, wiąz górski, szypułkowy i polny, topola osika.
Nadleśnictwo znajduje się poza naturalnym zasięgiem świerka.
 
W Nadleśnictwie przeważają drzewostany jednogatunkowe (63,50%), przy czym drzewostany w wieku 41-80 lat stanowią aż 36,73%. Przeważają tu zdecydowanie monokultury sosnowe.  
Drzewostany dwugatunkowe stanowią 22,76% udziału, w tym zarówno w wieku do 40 lat, jak i w przedziale 40-80 lat stanowią po ok. 10%.W drzewostanach młodszych, w wieku do 40 lat, można zauważyć  3% udział drzewostanów o znacznym zróżnicowaniu gatunkowym (cztery i więcej gatunków w składzie). Jest to tendencja rosnąca (drzewostany powyżej 80 lat – 0,47%), co jest wyrazem powojennej pracy leśników.