Nadleśnictwa i inne

 

Mapa lasów

Mapa lasów

 

Sprzedaż

Sprzedaż

Polecamy Polecamy

Powrót

Wirus ASF - aktualności!

Wirus ASF - aktualności!

Wirus ASF 

Nadleśnictwo Krosno informuje, że na określonych obszarach zarządzanych przez nadleśnictwa RDLP w Zielonej Górze zdiagnozowano przypadki wirusa afrykańskiego pomoru swiń (ASF).

Afrykański pomór świń to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenia wirusem ASF w związku z czym, choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

W przypadku znalezienia martwego dzika lub zauważenia nietypowych zachowań wśród zwierząt w gospodarstwie trzody chlewnej, należy niezwłocznie zgłosić sprawę dzwoniąc na nr 112 lub 997. Ponadto, warto skontaktować się z właściwymi miejscowo lekarzem weterynarii.

Przypomnijmy, że wirus ASF nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. Świnie domowe i dziki to główne źródło zagrożenia. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad bioasekuracji, gdyż wirus ASF zagraża utrzymaniu populacji wspomnianych zwierząt.

Więcej aktualności?

Bieżące informacje, w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń u dzików, na określonym przez Wojewodę Lubuskiego terenie, można uzyskać w Głównym Inspekttoracie Weterynarii (GIW) pod nr tel. +48 22 623 20 89 i +48 22 623 17 17 lub wysyłając elektronicznie pytania na adres: asfpytania@wetgiw.gov.pl.
Aktualna mapa ognisk i przypadków ASF w Polsce, a także aktualny zasięg obszarów objetych restrykcjami (zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji Uni Europejskiej 2019/195) znajduje się na stronie GIW (link).
Stosowne Rozporządzenia Wojewody Lubuskiego w niniejszej sprawie znajdują się na stronie Dziennika Urzędowego Województwa Lubuskiego (link).

Co robią leśnicy?

W obszarze, określonym przez Wojewodę Lubuskiego, prowadzone są stałe przeszukiwania padłych dzików i ich części. W ramach współpracy z właściwym miejscowo powiatowym lekarzem weterynarii i zaangażowanymi pracownikami Zakładów Usług Leśnych oraz myśliwymi z miejscowych kół łowieckich, leśnicy wspierają stałe poszukiwania oraz czynności częściowo ograniczające migrację zwierzyny. Do akcji włączyły się także jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej i wojska. Działania profilaktyczne, mające na celu zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa ASF w województwie lubuskim będą trwały do odwołania.

Szczególnie ważne jest przrstrzeganie zasad bioasekuracji oraz nakazów i zakazów wydawanych przez lokalne władze.