Wydawca treści Wydawca treści

Zagrożenie pożarowe

Z uwagi na charakter drzewostanów na większości obszarów Nadleśnictwa występuje duże zagrożenie pożarowe. Niebezpieczeństwo powstawania pożarów jest związane z powszechnym występowaniem drzewostanów sosnowych, często bez podszytów z łatwo palnym runem składającym się z traw, wrzosu, borówki czernicy. W drzewostanach przerzedzonych i na uprawach z pokrywą silnie zadarnioną suche trawy w okresie wczesnej wiosny powodują wzrost zagrożenia pożarowego. W tym okresie istnieje duża możliwość powstania pożarów w partiach lasów sąsiadujących z większym skupieniem łąk, pastwisk, ugorów ponieważ wskutek wypalania traw na tych użytkach ogień może przerzucić się do lasu.

Niebezpieczeństwo powstawania pożarów związane jest również ze zwiększoną penetracją lasów przez turystów i miejscową ludność podczas zbioru jagód i grzybów w okresie lata i jesieni. Najbardziej wtedy narażone na pożary są drzewostany położone w sąsiedztwie uczęszczanych dróg. 
 
W Nadleśnictwie Krosno działa system obserwacyjno - alarmowy, którego zadaniem jest jak najszybsze wykrycie pożaru na terenach leśnych. Zabezpieczono środki techniczne umożliwiające dotarcie na miejsce w celu prowadzenia działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się pożaru oraz ustalono sposoby postępowania na wypadek pożaru.
Nadleśnictwo współpracuje w ochronie przeciwpożarowej z sąsiednimi Nadleśnictwami.
Sieć obserwacyjna spełnia wymagania zawarte w Rozporządzeniu MŚ z dnia 22.03.2006 r. w sprawie szczegółowych zasad zabezpieczenia przeciwpożarowego lasów.
 
W okresie szczególnie dużego zagrożenia pożarowego RDLP w Zielonej Górze organizuje loty patrolowe i loty rozpoznawcze wykonywane za pomocą różnych typów samolotów. 
W przypadku konieczności wykorzystania samolotów gaśniczych, samoloty obsługuje lotnisko Przylep, do dyspozycji jest też lądowisko Dobrosułów.
 
Nadleśnictwo Krosno zaliczone zostało do I kategorii zagrożenia pożarowego.
Średnia liczba pożarów w roku (średnia z 5 lat) wynosi 16.
Największe zagrożenie pożarowe występuje w miesiącach letnich, w trakcie weekendów. 
Penetracja terenów leśnych przez zbieraczy runa leśnego jest duża, co zwiększa zagrożenie pożarowe. Również duży wpływ na zagrożenie pożarowe mają ugory, które graniczą z lasami i są często wypalane w okresie wiosennym.

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Lasy nadleśnictwa

Lasy nadleśnictwa

Lasy Nadleśnictwa Krosno położone są w III Krainie Przyrodniczo-Leśnej w Dzielnicy Pojezierza Lubuskiego, w Mezoregionie Ziemi Lubuskiej. Teren Nadleśnictwa Krosno charakteryzuje się dużą lesistością wynosząca 72% (jedną z najwyższych w kraju). Północną granicę Nadleśnictwa stanowi rzeka Pliszka wraz z jeziorami Ratno i Wielicko. Południową granicę stanowi rzeka Odra. W południowej części znajdują się też liczne stawy i jeziora między innymi: jeziora Głębokie, Moczydło i Trzebiechowskie.

Lesistość Nadleśnictwa w porównaniu do lesistości Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (48,9%) jest znaczna i wynosi 72%.
 
Zbiorowiska leśne występujące na terenach leśnych Nadleśnictwa:
  • bory sosnowe,
  • bory mieszane,
  • lasy bukowe,
  • grądy,
  • dąbrowy,
  • łęgi.
 
Na terenie Nadleśnictwa Krosno w zasięgu naturalnego występowania znajdują się: sosna zwyczajna, buk zwyczajny, brzoza brodawkowata i omszona, dąb szypułkowy i bezszypułkowy, grab zwyczajny, jarząb brekinia, jesion wyniosły, klon polny i zwyczajny, lipa drobnolistna, olsza czarna, wiąz górski, szypułkowy i polny, topola osika.
Nadleśnictwo znajduje się poza naturalnym zasięgiem świerka.
 
Drzewostany nadleśnictwa są dobrze udostępnione dla turystów poprzez sieć dróg leśnych po których można się poruszać pieszo lub rowerem. (Pojazdami mechanicznymi, można poruszać się po drogach publicznych lub oznakowanych drogach udostępnionych dla ruchu pojazdów).