Wydawca treści Wydawca treści

Zagrożenie pożarowe

Z uwagi na charakter drzewostanów na większości obszarów Nadleśnictwa występuje duże zagrożenie pożarowe. Niebezpieczeństwo powstawania pożarów jest związane z powszechnym występowaniem drzewostanów sosnowych, często bez podszytów z łatwo palnym runem składającym się z traw, wrzosu, borówki czernicy. W drzewostanach przerzedzonych i na uprawach z pokrywą silnie zadarnioną suche trawy w okresie wczesnej wiosny powodują wzrost zagrożenia pożarowego. W tym okresie istnieje duża możliwość powstania pożarów w partiach lasów sąsiadujących z większym skupieniem łąk, pastwisk, ugorów ponieważ wskutek wypalania traw na tych użytkach ogień może przerzucić się do lasu.

Niebezpieczeństwo powstawania pożarów związane jest również ze zwiększoną penetracją lasów przez turystów i miejscową ludność podczas zbioru jagód i grzybów w okresie lata i jesieni. Najbardziej wtedy narażone na pożary są drzewostany położone w sąsiedztwie uczęszczanych dróg. 
 
W Nadleśnictwie Krosno działa system obserwacyjno - alarmowy, którego zadaniem jest jak najszybsze wykrycie pożaru na terenach leśnych. Zabezpieczono środki techniczne umożliwiające dotarcie na miejsce w celu prowadzenia działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się pożaru oraz ustalono sposoby postępowania na wypadek pożaru.
Nadleśnictwo współpracuje w ochronie przeciwpożarowej z sąsiednimi Nadleśnictwami.
Sieć obserwacyjna spełnia wymagania zawarte w Rozporządzeniu MŚ z dnia 22.03.2006 r. w sprawie szczegółowych zasad zabezpieczenia przeciwpożarowego lasów.
 
W okresie szczególnie dużego zagrożenia pożarowego RDLP w Zielonej Górze organizuje loty patrolowe i loty rozpoznawcze wykonywane za pomocą różnych typów samolotów. 
W przypadku konieczności wykorzystania samolotów gaśniczych, samoloty obsługuje lotnisko Przylep, do dyspozycji jest też lądowisko Dobrosułów.
 
Nadleśnictwo Krosno zaliczone zostało do I kategorii zagrożenia pożarowego.
Średnia liczba pożarów w roku (średnia z 5 lat) wynosi 16.
Największe zagrożenie pożarowe występuje w miesiącach letnich, w trakcie weekendów. 
Penetracja terenów leśnych przez zbieraczy runa leśnego jest duża, co zwiększa zagrożenie pożarowe. Również duży wpływ na zagrożenie pożarowe mają ugory, które graniczą z lasami i są często wypalane w okresie wiosennym.

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Położenie

Położenie

Nadleśnictwo Krosno położone jest na krańcach pełnej uroku i urzekającej pięknem Puszczy Rzepińskiej, na północny-zachód od Krosna Odrzańskiego, pomiędzy miejscowościami Maszewo, Cybinka, Bytnica.

Powierzchnia Nadleśnictwa wynosi  21 428 ha na terenie gmin: Krosno Odrzańskie, Maszewo, Bytnica, Torzym, Łagów, Cybinka. Naturalną granicę naszego Nadleśnictwa od północy stanowi rzeka Pliszka, a od południa rzeka Odra. Graniczymy z czterema nadleśnictwami. Torzymiem od północy, Bytnicą od wschodu, Brzózką od południa i Cybinką od zachodu. 
 
 
Sieć dróg publicznych jest w tym rejonie dobrze rozwinięta. Przez obszar terytorialnego zasięgu nadleśnictwa biegną następujące ważniejsze drogi:
  • droga krajowa nr 29 - Zielona Góra - Słubice
  • droga wojewódzka nr 138 - Gubin - Torzym
 
Przez teren Nadleśnictwa Krosno przebiega dwutorowa zelektryfikowana linia kolejowa Wrocław – Szczecin. Jest to linia o państwowym znaczeniu, z ruchem pasażerskim i towarowym.
 
Poza wymienionymi dwoma głównymi drogami przez kompleksy leśne przebiega szereg dróg publicznych o nawierzchni asfaltowej lub gruntowej.
 


Wyświetl większą mapę