Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Zasoby leśne

Zasoby leśne

Na terenach Nadleśnictwa Krosno przeważają siedliska borowe z dominacją sosny.

Główne zbiorowiska leśne:
 
 
Gatunki lasotwórcze Nadleśnictwa Krosno:
W zasięgu naturalnego występowania znajdują się: sosna zwyczajna, buk zwyczajny, brzoza brodawkowata i omszona, dąb szypułkowy i bezszypułkowy, grab zwyczajny, jarząb brekinia, jesion wyniosły, klon polny i zwyczajny, lipa drobnolistna, olsza czarna, wiąz górski, szypułkowy i polny, topola osika.
Nadleśnictwo znajduje się poza naturalnym zasięgiem świerka.
 
W Nadleśnictwie przeważają drzewostany jednogatunkowe (63,50%), przy czym drzewostany w wieku 41-80 lat stanowią aż 36,73%. Przeważają tu zdecydowanie monokultury sosnowe.  
Drzewostany dwugatunkowe stanowią 22,76% udziału, w tym zarówno w wieku do 40 lat, jak i w przedziale 40-80 lat stanowią po ok. 10%.W drzewostanach młodszych, w wieku do 40 lat, można zauważyć  3% udział drzewostanów o znacznym zróżnicowaniu gatunkowym (cztery i więcej gatunków w składzie). Jest to tendencja rosnąca (drzewostany powyżej 80 lat – 0,47%), co jest wyrazem powojennej pracy leśników.