Wydawca treści Wydawca treści

Historia

Teren Nadleśnictwa stanowi centralną część historycznej Ziemi Krośnieńskiej, obejmując miasto i najbliższe obszary, położone na zachód i północ od niego.

W czasie formowania się wczesnopiastowskiego państwa wzmocniony gród plemienny stał się ważną wartownią graniczną na zachodnich rubieżach Polski. Stawiał czoło niemieckim najazdom na Polskę za czasów Henryka Brodatego (1202 – 1238), Krosno stało się ponownie ważnym punktem strategicznym i ośrodkiem administracyjno-gospodarczym. Henryk Brodaty zreformował Krosno przestrzennie i nadał mu prawa magdeburskie, przyczynił się również do rozwoju osadnictwa wiejskiego, które za jego czasów przybrało formę osad zwartych, rozplanowanych racjonalnie. W połowie XIII wieku powstało księstwo głogowskie, w granicach którego znalazła się także kasztelania krośnieńska. Graniczyła teraz z posiadłościami Brandenburgii, której w 1249 roku Bolesław Rogatka sprzedał Ziemię Lubuską.
 
W 1319 r. obszar ten wrócił do księstwa, a kolejnymi panującymi nad Krosnem książętami byli głogowsko-żagańscy Henrykowie IV, V, VI, VIII, IX i XI. Książęta ci rezydowali w Żaganiu bądź Kożuchowie. Po śmierci Henryka XI, ożenionego z córką elektora brandenburskiego, Barbarą, Krosno stało się jej siedzibą wdowią, pod władztwem brandenburskim. Z taką sytuacją nie pogodził się bliski krewny zmarłego Henryka XI, Jan II Żagański, który o odzyskanie dziedzictwa walczył z Brandenburgią przez sześć lat (1476 – 1482). Postanowieniem pokoju w Kamieńcu, Krosno pozostało przy Brandenburgii. Jednakże z nowo zdobytych terenów, do których należały także okręgi sulechowski i lubuski, utworzone zostało księstwo krośnieńskie. W 1518 r. nastąpiła unia personalna Brandenburgii z Prusami Królewskimi, a w pierwszej połowie XVIII wieku Brandenburgia stała się prowincją Królestwa Prus. Po wojnie z Austrią i przyłączeniu w 1740 r. Śląska do Prus, przeprowadzono reformę, dzieląc kraj na powiaty. Utworzony został powiat krośnieński, obejmujący zachodnią część dawnej kasztelani oraz część okręgu lubuskiego. Taki podział przetrwał do 1945 roku.

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Położenie

Położenie

Nadleśnictwo Krosno położone jest na krańcach pełnej uroku i urzekającej pięknem Puszczy Rzepińskiej, na północny-zachód od Krosna Odrzańskiego, pomiędzy miejscowościami Maszewo, Cybinka, Bytnica.

Powierzchnia Nadleśnictwa wynosi  21 428 ha na terenie gmin: Krosno Odrzańskie, Maszewo, Bytnica, Torzym, Łagów, Cybinka. Naturalną granicę naszego Nadleśnictwa od północy stanowi rzeka Pliszka, a od południa rzeka Odra. Graniczymy z czterema nadleśnictwami. Torzymiem od północy, Bytnicą od wschodu, Brzózką od południa i Cybinką od zachodu. 
 
 
Sieć dróg publicznych jest w tym rejonie dobrze rozwinięta. Przez obszar terytorialnego zasięgu nadleśnictwa biegną następujące ważniejsze drogi:
  • droga krajowa nr 29 - Zielona Góra - Słubice
  • droga wojewódzka nr 138 - Gubin - Torzym
 
Przez teren Nadleśnictwa Krosno przebiega dwutorowa zelektryfikowana linia kolejowa Wrocław – Szczecin. Jest to linia o państwowym znaczeniu, z ruchem pasażerskim i towarowym.
 
Poza wymienionymi dwoma głównymi drogami przez kompleksy leśne przebiega szereg dróg publicznych o nawierzchni asfaltowej lub gruntowej.
 


Wyświetl większą mapę