Wydawca treści Wydawca treści

Łowiectwo

Łowiectwo to szereg działań pozwalający na utrzymanie na rozsądnym gospodarczo znośnym poziomie populacji dzikich zwierząt, a końcowym efektem jest uzyskanie zdrowych, dobrze rozwiniętych i przyszłościowych zwierząt. Prowadzenie odstrzałów hodowlanych ma na celu przede wszystkim dostosowanie maksymalnej ilości zwierzyny na danym terenie, a tym samym zapewnienie jej optymalnych warunków bytowania, odpowiednią ilość pokarmu, schronienie i możliwości rozmnażania.

(Dz.U. 1995 Nr 147 poz. 713 USTAWA z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie Rozdział 1 Przepisy ogólne)

Gospodarka łowiecka w Nadleśnictwie Krosno jest integralną częścią gospodarki leśnej. Nadleśnictwo prowadzi politykę łowiecką opartą na kilku podstawowych założeniach. Należą do nich: priorytet ochrony przyrody, środowiska i różnorodności biologicznej oraz cele trwale zrównoważonej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej. Gospodarka łowiecka użytkując gatunki zwierząt łownych działała na korzyść całej fauny i naturalnego ich środowiska występowania. Przy takim założeniu przedmiotem gospodarki łowieckiej jest populacja, a nie osobnik.

 Gospodarka Łowiecka prowadzona jest w oparciu o RPŁ (Roczne Plany Łowieckie) i WŁPH (Wieloletnie Łowieckie Plany Hodowlane).

Zgodnie z art.28 ustawy Prawo Łowieckie z dnia 13 października 1995 roku Nadleśnictwo prowadzące gospodarkę łowiecką w ośrodku hodowli zwierzyny i oprócz polowań realizuje cele związane w szczególności z:

1) prowadzeniem wzorcowego zagospodarowania łowisk, wdrażaniem nowych osiągnięć z zakresu łowiectwa;

2) prowadzeniem badań naukowych;

3) odtwarzaniem populacji zanikających gatunków zwierząt dziko żyjących;

4) hodowlą rodzimych gatunków zwierząt łownych w celu zasiedlania łowisk;

5) hodowlą zwierząt łownych szczególnie pożytecznych w biocenozach leśnych;

6) prowadzeniem szkoleń z zakresu łowiectwa.

 

Teren Nadleśnictwa podzielony jest na trzy obwody łowieckie. Z czego dwa obwody wyłączone z wydzierżawienia stanowią Ośrodek Hodowli Zwierzyny Lasów Państwowych Nadleśnictwa Krosno a jeden obwód dzierżawiony przez koło łowieckie PZŁ.

•             117 – obwód LP Nadleśnictwa Krosno o łącznej powierzchni 14525,30 ha, gdzie powierzchnia leśna to 11094,89 ha.

•             118 – obwód LP Nadleśnictwa Krosno o łącznej powierzchni 8787,65 ha, gdzie powierzchnia leśna to 7114,53 ha.

•             127 obwód dzierżawiony przez WKŁ „Głuszec” o łącznej powierzchni 7734,84 ha, gdzie powierzchnia leśna to 4196,32 ha

 

Z uwagi na leśny charakter obwodów wchodzących w skład ośrodka hodowli zwierzyny , podstawą hodowli są rodzime gatunki zwierzyny tzw. grubej mającej gospodarcze znaczenie czyli:

•             jeleń europejski (Cervus elaphus)

•             sarna europejska (Capreolus capreolus)

•             dzik (Sus scrofa)

Poza głównymi gatunkami zwierzyny grubej, na terenie OHZ występują liczne gatunki zwierzyny tzw. drobnej, w tym:

•             lis,

•             szop pracz,

•             jenot,

•             kuna domowa i leśna,

•             tchórz,

•             norka amerykańska,

•             borsuk,

•             zając,

•             gatunki ptactwa łownego (dzikie gęsi, dzikie kaczki).

Do sprawnego funkcjonowania OHZ, nadleśnictwo zatrudnia dwóch leśniczych d.s. łowieckich, którzy prowadzą gospodarkę łowiecką.

W ramach gospodarki łowieckiej prowadzonej w OHZ, nadleśnictwo realizuje następujące zadania

•             współpracuje  z kołem łowieckim,

•             wykonuje inwentaryzacje zwierzyny,

•             opiniuje i zatwierdza roczny plan łowiecki dla obwodów łowieckich dzierżawionych,

•             poprawia warunki bytowania zwierzyny poprzez: ograniczanie niepokoju w biotopie, ochronę ostoi oraz zapewnienie bazy pokarmowej poprzez zapewnienie odpowiedniej ilości poletek łowieckich, wprowadzanie do drzewostanów gatunków drzew i krzewów takich jak: dęby, buk, wierzby oraz dzikie drzewa i krzewy owocowe.

•             szacuje i wypłaca odszkodowań za szkody wyrządzane przez zwierzynę łowną w uprawach i płodach rolnych,

•             buduje i utrzymuje urządzenia łowieckie (paśniki, lizawki solne, ambony),

•             organizuje polowania..

Poniżej link do katalogu trofeów łowieckich pozyskiwanych w ośrodkach hodowli zwierzyny Lasów Państwowych, które na wycenie wstępnej uzyskały liczbę punktów kwalifikujących je do ubiegania się o medal

katalog trofeów łowieckich


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Retencja lekarstwem na suszę

Retencja lekarstwem na suszę

 

 

Retencja lekarstwem na suszę

W roku 2013 oraz 2015 na terenie Nadleśnictwa Krosno wybudowanych zostało 30 obiektów mających na celu gromadzenie wody na terenach leśnych. Inwestycja ta realizowana została pod nazwą: „Zwiększanie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie powodzi i suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych” wpisanego na listę projektów  indywidualnych dla Programu Infrastruktura i Środowisko 2007-2013”.  W pierwszym etapie inwestycji wybudowanych zostało 20 obiektów, a w drugim po przedłużeniu projektu kolejnych 10.

Wszystkie obiekty mają gromadzić 200 tys m3 wody. Od chwili zakończenia budowy nastąpił gwałtowny i pozytywny proces zmian środowiskowych w obrębie zbiorników retencyjnych. Zaczęły pojawiać się gatunki roślin rzadkich, które wcześniej nie występowały na tym terenie lub zanikły wiele lat temu takie jak wełnianka pochwowata, knieć błotna, czy bagno zwyczajne. Miejsca te przyciągają również gatunki zwierząt, które są nierozerwalnie związane z terenami wodno- błotnymi. Gatunkami takimi są żurawie, kaczki krzyżówki, czy bobry. Te ostatnie czują się nadzwyczaj dobrze w niektórych obiektach i swoją działalnością wyrządzają pewne szkody w drzewostanach sąsiednich. Należy jednak pamiętać, że ich obecność i działalność  w znacznym stopniu przyczynia się do poprawy stosunków wodnych na naszych terenach.

Poprzez realizację tego projektu przez Nadleśnictwo Krosno odtworzono dawny sposób użytkowania terenu odbudowując zniszczone  obiekty. Ustabilizowało warunki wodne w zasięgu oddziaływania prowadzonej inwestycji. Spowolniono odpływ powierzchniowy wód w zlewni rzeki Biała, Pliszka oraz Odra. Powstały płytkie rozlewiska, które stanowią habitaty rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Częściowo odtworzono warunki wodne  w starym korycie rzeki Pliszki. Wiele gatunków owadów, płazów, gadów, ptaków oraz ssaków zdobyło nowe miejsca rozwoju i rozrodu.  Podniesiono witalność i produktywność siedlisk leśnych w rejonie wykonanej retencji.