Wydawca treści Wydawca treści

Obiekty edukacyjne

Działalność edukacyjna w Nadleśnictwie Krosno prowadzona jest głównie na bazie ścieżki przyrodniczo-leśnej „Osiecznica” w skład której wchodzi Izba Przyrodnicza zlokalizowana na terenie siedziby nadleśnictwa. Uzupełnieniem działań edukacyjnych prowadzonych na ścieżce, są spotkania pracowników Nadleśnictwa z dziećmi i młodzieżą w szkołach.

Ważnym elementem działalności edukacyjnej jest udział nadleśnictwa w imprezach organizowanych przez samorządy lokalne. Daje to możliwość zapoznania z działalnością Lasów Państwowych jednorazowo dużej grupy osób w różnym przedziale wiekowym. Poza tym, Nadleśnictwo czynnie uczestniczy w przedsięwzięciach edukacyjnych organizowanych na terenie Powiatu Krośnieńskiego – „Bezpieczne Gimnazjum", „Święto Radości", prezentacja służb mundurowych (Policja, Straż Pożarna, Straż Graniczna, Straż Leśna) dla uczniów gimnazjum.
Nadleśnictwo Krosno przykłada bardzo dużą uwagę na współpracę z innymi podmiotami z terenu swojej działalności – szczególnie dotyczy to służb mundurowych - w celu podejmowania wspólnych akcji propagandowo – edukacyjnych.
 
Ścieżki dydaktyczne
W Nadleśnictwie Krosno usytuowana jest ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza „Osiecznica".
Głównymi celami jakie ma spełniać utworzona ścieżka są:
  • umożliwienie obserwacji gatunków roślin i zwierząt w ich naturalnym środowisku,
  • wskazanie na problemy ochrony środowiska naturalnego ze szczególnym uwzględnieniem ochrony lasu,
  • kształtowanie właściwej postawy wobec przyrody.
 
Ścieżka posiada dwa warianty trasy: 
Dłuższa około 6 km przebiega przez stawy Gospodarstwa Rybackiego „Karp" w Osiecznicy; główną atrakcją tej trasy jest możliwość zaobserwowania bielików, kormoranów, czapli oraz innych ptaków związanych ze środowiskiem wodnym; trasa ta przeznaczona jest głównie dla młodzieży oraz osób dorosłych.
Podstawowa o długości 4,2 km rozpoczyna się podobnie jak wariant dłuższy w parku Gospodarstwa Rybackiego „Karp" gdzie uwagę zwracają dęby rosnące w parku okalającym zabudowania gospodarstwa, w tym trzy pomniki przyrody. Ścieżka prowadzi przez bogactwo siedlisk leśnych od borów po olsy, by zakończyć się (jak wariant dłuższy) nad malowniczo położonym śródleśnym jeziorem „Moczydło" - możliwość zorganizowania ogniska na zakończenie wycieczki pod warunkiem wcześniejszego zgłoszenia i uzyskaniu zgody nadleśnictwa. Po drodze zapoznajemy się z pracą leśników na prawdziwych eksponatach jakimi są las oraz urządzenia służące do prowadzenia gospodarki leśnej i łowieckiej. Uzupełnieniem tych „naturalnych" eksponatów, są tablice informacyjne rozstawione na całej długości ścieżki przy których można chwilkę odpocząć na estetycznie wykonanych ławkach.
Przy odrobinie szczęścia popartego cichym przemierzaniem ścieżki, można tu zaobserwować jelenie, sarny, dziki oraz liczne gatunki ptaków. Trasa ścieżki przebiega obok siedziby nadleśnictwa gdzie na zwiedzających czeka atrakcja w postaci Izby Edukacyjnej, w której zebrane są eksponaty w postaci gablot obrazujących siedliska leśne, szkodniki pierwotne, wtórne i techniczne drzew leśnych, motyle lasów itp. Główną atrakcją izby są eksponaty zwierząt występujących na terenie nadleśnictwa w tym ptaków drapieżnych z bielikiem na czele. Zainteresowani, mogą tu również skorzystać z bogatej filmoteki leśnej.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Retencja lekarstwem na suszę

Retencja lekarstwem na suszę

 

 

Retencja lekarstwem na suszę

W roku 2013 oraz 2015 na terenie Nadleśnictwa Krosno wybudowanych zostało 30 obiektów mających na celu gromadzenie wody na terenach leśnych. Inwestycja ta realizowana została pod nazwą: „Zwiększanie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie powodzi i suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych” wpisanego na listę projektów  indywidualnych dla Programu Infrastruktura i Środowisko 2007-2013”.  W pierwszym etapie inwestycji wybudowanych zostało 20 obiektów, a w drugim po przedłużeniu projektu kolejnych 10.

Wszystkie obiekty mają gromadzić 200 tys m3 wody. Od chwili zakończenia budowy nastąpił gwałtowny i pozytywny proces zmian środowiskowych w obrębie zbiorników retencyjnych. Zaczęły pojawiać się gatunki roślin rzadkich, które wcześniej nie występowały na tym terenie lub zanikły wiele lat temu takie jak wełnianka pochwowata, knieć błotna, czy bagno zwyczajne. Miejsca te przyciągają również gatunki zwierząt, które są nierozerwalnie związane z terenami wodno- błotnymi. Gatunkami takimi są żurawie, kaczki krzyżówki, czy bobry. Te ostatnie czują się nadzwyczaj dobrze w niektórych obiektach i swoją działalnością wyrządzają pewne szkody w drzewostanach sąsiednich. Należy jednak pamiętać, że ich obecność i działalność  w znacznym stopniu przyczynia się do poprawy stosunków wodnych na naszych terenach.

Poprzez realizację tego projektu przez Nadleśnictwo Krosno odtworzono dawny sposób użytkowania terenu odbudowując zniszczone  obiekty. Ustabilizowało warunki wodne w zasięgu oddziaływania prowadzonej inwestycji. Spowolniono odpływ powierzchniowy wód w zlewni rzeki Biała, Pliszka oraz Odra. Powstały płytkie rozlewiska, które stanowią habitaty rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Częściowo odtworzono warunki wodne  w starym korycie rzeki Pliszki. Wiele gatunków owadów, płazów, gadów, ptaków oraz ssaków zdobyło nowe miejsca rozwoju i rozrodu.  Podniesiono witalność i produktywność siedlisk leśnych w rejonie wykonanej retencji.