Wydawca treści Wydawca treści

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody są jednymi z cenniejszych elementów naszej przyrody. Zaliczamy do nich pojedyncze twory jak: drzewa i krzewy o szczególnie okazałych rozmiarach i wieku, głazy, skałki, aleje drzew oraz różne małe powierzchnie np. źródła, źródliska, wodospady. Na terenie Nadleśnictwa Krosno znajduje się łącznie 26 pomników przyrody, w tym 1 powierzchniowy pomnik przyrody.

Powierzchniowy pomnik przyrody
"Stary Las", pow. 2,89 ha, zlokalizowany w Łasiczynie koło Budachowa. Ochronie podlega drzewostan na gruncie, w szczególności 10 dębów szypułkowych i 1 buk zwyczajny. 

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Zasoby leśne

Zasoby leśne

Na terenach Nadleśnictwa Krosno przeważają siedliska borowe z dominacją sosny.

Główne zbiorowiska leśne:
 
 
Gatunki lasotwórcze Nadleśnictwa Krosno:
W zasięgu naturalnego występowania znajdują się: sosna zwyczajna, buk zwyczajny, brzoza brodawkowata i omszona, dąb szypułkowy i bezszypułkowy, grab zwyczajny, jarząb brekinia, jesion wyniosły, klon polny i zwyczajny, lipa drobnolistna, olsza czarna, wiąz górski, szypułkowy i polny, topola osika.
Nadleśnictwo znajduje się poza naturalnym zasięgiem świerka.
 
W Nadleśnictwie przeważają drzewostany jednogatunkowe (63,50%), przy czym drzewostany w wieku 41-80 lat stanowią aż 36,73%. Przeważają tu zdecydowanie monokultury sosnowe.  
Drzewostany dwugatunkowe stanowią 22,76% udziału, w tym zarówno w wieku do 40 lat, jak i w przedziale 40-80 lat stanowią po ok. 10%.W drzewostanach młodszych, w wieku do 40 lat, można zauważyć  3% udział drzewostanów o znacznym zróżnicowaniu gatunkowym (cztery i więcej gatunków w składzie). Jest to tendencja rosnąca (drzewostany powyżej 80 lat – 0,47%), co jest wyrazem powojennej pracy leśników.